Patroni

Rok szkolny 2017/2018

Romuald Koperski (ur. 1955 w Sopocie) – polski podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Autor książek: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.

 

Kazimierz Prószyński (ur. 4 kwietnia 1875 w Warszawie, zm. 13 marca 1945 w obozie Mauthausen-Gusen) – polski przedsiębiorca, operator filmowy, reżyser, inżynier oraz wynalazca. Konstruktor pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Pionier polskiej oraz światowej kinematografii.

Rok szkolny 2016/2017

...."Celem podróży jest często nie tyle punkt docelowy, co sama droga."

(Jacek Pałkiewicz z książki "Syberia. Wyprawa na biegun zimna")

Jacek Edward Pałkiewicz (ur. 2 czerwca 1942 w Immensen, Niemcy) – polski reporter, eksplorator i odkrywca, członek rzeczywisty brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Za odkrycie źródeł Amazonki został uhonorowany odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej w 1996. 10 września 2011 r. z inicjatywy Towarzystwa Geograficznego w Limie na miejscu źródła Amazonki wzniesiono obelisk z pamiątkową tablicą o treści: Tu rodzi się Amazonka, największa rzeka świata. Ustaliła to w 1996 r. polsko-włosko-rosyjsko-peruwiańska wyprawa naukowa kierowana przez Jacka Pałkiewicza.

 

Marian Adam Rejewski (ur. 16 sierpnia 1905 w Bydgoszczy, zm. 13 lutego 1980 w Warszawie) – polski matematyk i kryptolog, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy, porucznik Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej przyczyniając się do jej wygrania prze aliantów.

Rok szkolny 2015/2016

Motto: Bieguny leżą tam, gdzie je sobie sami wyznaczymy.
(Marek Kamiński)

Aleksander Ludwik Doba - (ur. 9 września 1946 w Swarzędzu) - polski podróżnik, kajakarz i zdobywca. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie, dwukrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. W 2015 roku wybrany Podróżnikiem Roku przez czytelników "National Geographic".

Jacek Rafał Karpiński - (urodzony 9 kwietnia 1927 w Turynie, zmarł 21 lutego 2010 we Wrocławiu) - polski inżynier elektronik i informatyk, projektant minikomputera K-202. Żołnierz Szarych Szeregów w batalionie "Zośka", uczestnik Powstania Warszawskiego (ps. powstańczy Mały Jacek).

Rok szkolny 2014/2015

Motto: Sedno polega nie na wielości, ale na harmonii. (...)...nie chodzi o kolekcjonowanie, ale o to, żeby nie kopiować samego siebie. (...) Nie chodzi więc o to, żeby kolekcjonować wrażenia, ale o to, by nie przestać szukać. (...)
(Marek Kamiński)

Jan Czochralski- (ur. 23 października 1885 w Kcyni, zm. 22 kwietnia 1953 w Poznaniu) – polski chemik, metaloznawca, wynalazca powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu, nazwanej później metodą Czochralskiego, podstawy procesu produkcji mikroprocesorów.

Paweł Edmund Strzelecki (ur. 20 lipca 1797 w Głuszynie k. Poznania, zm. 6 października 1873 w Londynie) – polski podróżnik, geolog, geograf, badacz i odkrywca.

Rok szkolny 2013/2014

Wanda Rutkiewicz – (ur. 4 lutego 1943 w Płungianach, zm. 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach) – polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi, zaś jako pierwsza kobieta na świecie na szczycie K2.

prof. Antoni Cieszyński – (ur. 31 maja 1882 w Oleśnicy, zamordowany z 3/4 lipca 1941 we Lwowie) - polski profesor stomatologii, twórca stomatologii polskiej i jeden z jej światowych pionierów.

Rok szkolny 2012/2013

Motto: „To ciekawość świata, poznania przyrody (...) wskazała nam drogę troszkę wyżej niż lata samolot” (Mirosław Hermaszewski)

 

 

 

 

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na Wołyniu Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania lotnictwem. Był zręcznym modelarzem samoukiem, tej pasji poświęcał każdą wolną chwilę. W 1960 r. w Aeroklubie wrocławskim przeszedł kurs pilotażu szybowcowego. Latał na lotniskach w Oleśnicy, Jeżowie Sudeckim, na Żarze w Beskidach i w Lisich Kątach. W 1961 r. w Grudziądzu ukończył kurs pilotażu samolotowego i jesienią rozpoczął naukę w wymarzonej Szkole Orląt w Dęblinie jako kandydat na pilota myśliwskiego. 27 czerwca 1978 r., jako inżynier pokładowy wystartował wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojuz-30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną. Salut-6 i na jej pokładzie wykonano zaplanowany program naukowy. (ze strony http://www.hermaszewski.com/

Za udział w tym locie Mirosław Hermaszewski został odznaczony „Złotą Gwiazdą” Bohatera Związku Radzieckiego (nr 11 301), Orderem Lenina oraz Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy. W 1986 został Kawalerem Orderu Uśmiechu

Jan Szczepanik (1872–1926)–wybitny wynalazca polski, genialny samouk, konstruktor, nazywany polskim Edisonem - autor kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków, z których wiele, szczególnie z dziedziny filmu, fotografii i telewizji, stosowanych do dzisiaj.

 

Rok szkolny 2011/2012

Motto: Miałem szczęście - urodziłem się dla przygody, ale powodzenie musiałem sobie sam zdobywać, nie spadło mi ono z nieba, a szczęście utrwalić i przywiązać do siebie, by służyło jak wierny przyjaciel. I zawsze grałem o najwyższą stawkę".

Tony Halik (1921 – 1998) - podróżnik, odkrywca, "Biały Indianin", dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf, pilot, żeglarz, prawdziwy Polak i sympatyczny, życzliwy człowiek. Autor programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej. W czasie II wojny światowej latał w Dywizjonie 201, ale w wyniku zestrzelenia znalazł się we Francji, gdzie przyłączył się do tamtejszego ruchu oporu. W 1976 roku z Elżbietą Dzikowską i Edmundo Guillenem dotarli do legendarnej stolicy Inków – Vilcabamby. Przez ponad dwadzieścia lat prowadził z żoną – Elżbietą Dzikowską programy (ponad trzysta) dla TVP: "Tam, gdzie pieprz rośnie", "Tam, gdzie rośnie wanilia", "Tam, gdzie kwitną migdały", "Tam, gdzie pachnie eukaliptus" oraz "Pieprz i wanilia". Zrealizował około czterystu filmów dokumentalnych. Napisał trzynaście książek, wiele artykułów do gazet oraz współtworzył komputerową Encyklopedię Świata. 

Kazimierz Funk (1884 – 1967) - polski  biochemik, twórca nauki o witaminach. Odkrył i wyodrębnił z otrąb ryżowych pierwszą witaminę B1. Jego badania pozwoliły wykryć obecność tej witaminy w rozmaitych pokarmach, m.in. w drożdżach, mleku i mózgu wołowym. Funk jest autorem terminu "witamina" (łac. vita – życie, tiamina – substancja), który wprowadził w 1912 roku. Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozy. Przewidywał, że brak witamin może powodować inne choroby: krzywicę, szkorbut, pelagrę. Większość swoich prac badawczych zrealizował w Instytucie Pasteura w Paryżu.

 

 

Rok szkolny 2010/2011

Motto: „Bo w życiu nie chodzi o fajerwerki. Moim Everestem jest mój dzisiejszy dzień. I jutrzejszy też nim będzie.”

(Martyna Wojciechowska) 

Martyna Wojciechowska (ur.1974r) – podróżniczka, dziennikarka, redaktor naczelna polskiej edycji magazynów National Geographic, National Geographic Traveler oraz Kaleidoscope, autorka książek „Kobieta na krańcu świata”, w której pisze o tym, dlaczego warto mieć marzenia mimo, iż nie spełniają się one ot tak, oraz o tym, że praca może być pasją. Inne pozycje: „Przesunąć Horyzont”, „Misja Everest”, „Etiopia. Ale czat!”, oraz „Kobieta na krańcu świata 2″.

 

Ignacy Łukasiewicz (1822-1882) – odkrywca lampy naftowej, chemik, farmaceuta. Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści jakie daje ropa naftowa. Bardzo sprawny organizator, z czasem dorobił się na ropie naftowej dużego majątku. Był również wielkim społecznikiem. Propagował zakładanie sadów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali itd., finansując wiele inicjatyw z własnej kieszeni. Walczył z biedą i alkoholizmem w regionie, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. Mówiono, że wszystkie drogi w Zachodniej Małopolsce brukowane były guldenami Łukasiewicza.

 

 

Rok szkolny 2009/2010

Motto: „Odkrycia są błyskami. Można znaleźć kamień filozoficzny i zapomnieć, gdzie leży.”

( Hugo Steinhaus )

prof. Hugo Dionizy Steinhaus ( 1887-1972 ) – odkrywca teorii matematycznych – wybitny matematyk polski należący to tak zwanej Lwowskiej Szkoły Matematycznej. W 1917 habilitował się we Lwowie na podstawie rozprawy o pewnych własnościach szeregów Fouriera. Przez rok był asystentem matematyki na Uniwersytecie Lwowskim. W 1918 opublikował pracę "Additive und stetige Funktionaloperationen " ("Mathematische Zeitschrift", 5/1919), uważaną za pierwszą polską pracę o operacjach funkcyjnych. 

 

 

 

prof. Alfred Jahn ( 1915-1999 ) – Był przede wszystkim geografem-geomorfologiem ale także paleogeografem, geologiem oraz podróznikiem. Zajmował się też historią nauki. Jego rola w geografii polskiej jest trudna do przecenienia. Był jej wybitną postacią drugiej połowy XX wieku

 

 

 

 

Rok szkolny 2008/2009

Motto: „ Odkrywcą czy zdobywcą jest każdy z nas na co dzień. Każdy, kto stawia przed sobą cel i go realizuje.”

( Beata Pawlikowska ) 

Beata Pawlikowska – polska pisarka, podróżniczka, dziennikarka, fotografka, tłumaczka. W 1999 r. rozpoczęła współpracę z Radiem Zet, w którym prowadziła autorski program podróżniczy „Świat według Blondynki”. Dzięki tej audycji Beata Pawlikowska została nominowana do nagrody Grand Press. Swoje audycje podróżnicze tworzyła także w I oraz III Programie Polskiego Radia. Wydała wiele książek na temat swoich podróży, m.in. „Blondynka w dżungli”, „Blondynka na Kubie”, „Blondynka na czarnym lądzie”, „Blondynka w Meksyku” i inne.

 

 

 

Ludwik Hirszfeld – lekarz, odkrywca, bakteriolog i immunolog, twórca polskiej szkoły immunologicznej oraz nowej dziedziny nauki — seroantropologii. W czasie I wojny światowej uczestniczył w zwalczaniu ogromnej epidemii tyfusu plamistego w Serbii. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918, współtworzył Paostwowy Zakład Higieny w Warszawie. W czasie II wojny światowej wraz z innymi Żydami został zmuszony do zamieszkania w getcie warszawskim. Prowadził tam wykłady, pracował naukowo, a także — dzięki szczepionce przekazanej przez prof. Rudolfa Weigla z lwowskiego Instytutu, nielegalnie przemyconej do getta — leczył chorych na tyfus plamisty.

 

Rok szkolny 2007/2008

Motto: "Należy iść tam, gdzie są pogmatwane gościńce, i przykładać rękę do budowy nowych, sprawiedliwych dróg."

(Arkady Fiedler) 

 

Arkady Fiedler (1894 - 1985) – polski prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik. W 1926 wydał pierwszą książkę "Przez wiry i porohy Dniestru". W 1927 wyjechał w pierwszą z 30 podróży po świecie, w czasie których m.in. zbierał okazy fauny dla polskich muzeów przyrodniczych. II Wojna światowa zastała Fiedlera na Tahiti, skąd w lutym 1940 przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii. W latach 1940-1941 przebywał wśród polskich lotników dokumentując ich wrażenia z lotów bojowych, które były podstawą książki "Dywizjon 303"

 

 

 

Mikołaj Kopernik (1473 – 1543) – astronom, odkrywca. Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i, podobnie jak pozostałe planety, obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze "De revolutionibus orbium coelestium" (O obrotach sfer niebieskich). Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych.

 

 

 

Rok szkolny 2006/2007

Motto: “Każdy znajduje w swoim życiu jakiś porządek praw i wartości,  które trzeba utrzymać i obronić. Obronić dla siebie i innych.”

(Jan Paweł II)

 

Jan Paweł II (1920 – 2005) –papież, podróżnik. Właściwie Karol Wojtyła. Był pierwszym od 455 lat papieżem nie pochodzącym z Włoch. Charakterystycznym elementem pontyfikatu  Jana Pawła II są liczne podróże zagraniczne. Podczas wszystkich pielgrzymek (104) przebył ponad 1,6 km, co odpowiada 40-krotnemu  okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości  między Ziemią a Księżycem. Odwiedził również takie miejsca jak: Gwatemala, Zimbabwe oraz Papua Nowa Gwinea. 

 

 

 

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) - odkrywczyni radu i polonu, wybitna fizyczka i chemiczka polska żyjąca i pracująca we  Francji, pierwsza kobieta będąca profesorem Sorbony, żona P. Curie. Wraz  z nim w 1898 odkryła rad i polon. Współtwórczyni nauki o  promieniotwórczości, autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla - w 1903 wraz z mężem (z fizyki) za badania nad odkrytym przez H. Becquerela zjawiskiem  promieniotwórczości naturalnej oraz w 1911 (z chemii) za wydzielenie  czystego radu. 

 

 

 

Rok szkolny 2005/2006

Motto: „Dotykanie świata to nie tylko dalekie, niebezpieczne podróże, to także podróż duchowa i intelektualna w głąb siebie, zdobywanie wiedzy, życie zgodne ze swoimi pragnieniami.”

( Marek Kamiński ) 

Marek Kamiński (ur.1964)  podróżnik i polarnik, prezes polskiego oddziału The Explorers Club, laureat polskiej edycji konkursu "World Young Business Achiever",  pierwszy człowiek, który dotarł na oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz w ciągu jednego roku. Niestrudzony orędownik, działacz na rzecz osób niepełnosprawnych. Autor książek: "Moje Bieguny", "Dzienniki z wypraw 1990-1998", "Bursztynowy Motyl", ”Razem na biegun”.

 

 

 

 prof. Aleksander Wolszczan (ur.1946) – odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, współczesny polski astronom. W 1991 roku odkrył 3 planety krążące wokół pulsara PSR 1257+12 - było to pierwsze odkrycie planet  pozasłonecznych. Stanowi to jedno z największych odkryć  astronomicznych ostatnich czasów.

 

 

 

Żródło: wikipedia.pl